W dzisiejszych czasach rodzice są coraz bardziej zdeterminowani, aby zapewnić swoim dzieciom najwyższy poziom edukacji. Na szczęście szkoły publiczne nie są już jedyną dostępną opcją. Coraz większą popularnością cieszą się szkoły prywatne. Chociaż nie są tanie, oferują poziom nauczania i podejście do ucznia, którego próżno szukać w placówkach publicznych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły prywatnej. 

Szkoła prywatna – jakie ma zalety? 

Teoretycznie każda placówka edukacyjna, niezależnie od tego czy prywatna, czy państwowa, na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym powinna w naszym kraju działać na tych samych zasadach. Bardzo istotną kwestią są jednak szczegóły, które znacznie różnią od siebie te dwa segmenty edukacji – prywatny i publiczny. Niepubliczne szkoły posiadają bardzo wiele rozlicznych zalet, które znacznie wpływają na ich znaczącą przewagę. Mowa tu przede wszystkim o relatywnie małych klasach i bardziej indywidualnym podejściem do uczenia.

Prywatne placówki posiadają zazwyczaj znacznie lepszą infrastrukturę. Nie mowa tu jedynie o pięknych budynkach, ale także o wygodnym i nowoczesnym wyposażeniu. Wysoki poziom informatyzacji idzie w patrze z wygodnymi ławkami i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. W wielu szkołach prywatnych elementem wyprawki są tablety. W ofercie nauczania języków obcych obok popularnych rozwiązań, takich jak angielski czy niemiecki pojawiają się także praktyczne, ale mniej powszechne wybory, takie jak język chiński czy rosyjski. 

Wyższy poziom nauczania, bogata oferta zajęć dodatkowych a także dobrze opłacani nauczyciele z pasją to największe zalety szkół prywatnych, dzięki którym coraz więcej rodzajów decyduje się na skorzystanie z ich oferty. 

Czym kierować się podczas wyboru szkoły prywatnej? 

Jeżeli nasz domowy budżet na to pozwala, bardzo prawdopodobne, że zdecydujemy się zapisać nasze dziecko do prywatnej placówki edukacyjnej. Wielu rodziców, szczególnie tych, którzy w tej roli debiutuje, może mieć jednak problem z wyborem odpowiedniej szkoły. Jakie kryteria należy brać pod uwagę podczas przeglądania placówek? 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ofertę edukacyjną. Chociaż podstawa programowa w każdej polskiej szkole jest taka sama, szkoły mają dużą dowolność w kwestii organizowania szczegółów. Warto więc zwrócić uwagę czy podstawowe zajęcia wzbogacone są o kółka zainteresować powiązane z tematem, a także na jakim poziomie stoi nauczanie poszczególnych przedmiotów. Zwracajmy uwagę szczególnie na te obszary naukowe, które są dla naszego dziecka najbardziej pociągające i które umożliwią mu rozwój.

Nie bez znaczenia jest także kwestia języków obcych. Warto sprawdzić, czy placówka oferuje przygotowanie do certyfikatów językowych. Na uwagę zasługują szkoły prywatne, które prowadzą zajęcia i lekcje z native speakerami. Warto także decydować się na placówki, które oferują różnorodny wybór języków obcych i poza angielskim proponują dzieciom także chiński czy hiszpański. 

Dobra szkoła prywatna, to taka, która oferuje indywidualne podejście do ucznia. Zadbajmy więc o to, żeby w wybranej przez nas placówce grupy nie były większe niż piętnaście osób. Warto jednak szukać szkoły, w której klasy są najwyżej dziesięcioosobowe. Dobrej jakości szkoła prywatna to także taka, która posiada wsparcie pedagoga oraz psychologia dziecięcego. Powinno to być miejsce, w którym dziecko nie tylko ma szansę na rozwój, ale także czuje się bezpiecznie i wie, że niezależnie od sytuacji otrzyma pożądane wsparcie.