Problem z niejedzeniem u dziecka to problem, który martwi rodziców. Próbują wszystkiego, by ich pociecha zjadła choć trochę. Zaraz przedstawione zostanie kilka sposobów, które mogą zachęcić dziecko do jedzenia.
Dlaczego dziecko nie chce jeść?
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Bardzo często niechęć dziecka do zjedzenia obiadu, czy kolacji wynika z tego, że podjadało między posiłkami. Inny powód, który robi z dziecka niejadka jest taki, że organizm malucha potrzebuje nieco mniej energii niż jego rówieśników. Ostatni dość popularny problem z niejedzeniem może być związany z kubkami smakowymi dziecka. Bywa, że dzieciaki nie lubią kuchni serwowanej im przez rodziców i dziadków, ale na przykład u cioci na imieninach zajadają się ku zaskoczeniu wszystkich. Może być też po prostu tak, że dziecko nie je, ”bo nie”. Trzeba więc bardzo uważnie przyjrzeć się problemowi, by jak najlepiej go rozwiązać.
Jak sprawić, by niejadek zjadł obiadek?
Każde dziecko jest inne, więc należy wypróbować kilka sposobów, by wybrać ten najwłaściwszy, który sprawi, że niejadek zje wreszcie swój cały obiadek.
1. Ruch
Należy dziecku zapewnić wysiłek fizyczny. Mogą to być wycieczki rowerowe, zabawy ruchowe, czy jakieś dodatkowe zajęcia z tańca, czy karate. Dzięki aktywności fizycznej dziecko będzie potrzebować więcej jedzenia do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych.
2. Ograniczyć przekąski
Podawanie dziecku przekąsek powoduje, że jego żołądek jest pełny, więc logicznym jest, że nie będzie w stanie zmieścić obiadu. Chcąc, by dziecko ładnie jadło należy zaprzestać bądź mocno ograniczyć podawania mu batoników i kisieli pomiędzy posiłkami.
3. Słuchać
Jeśli dziecko mówi ”mamo, ja nie zjem kotlecika” lub ”ja nie chcę tyle zupy”, to należy mu dać pół kotlecika i pół chochelki zupy. Maluch zauważy, że opiekunowie go słuchają, więc chętniej będzie opowiadać o swoich preferencjach żywieniowych.
4. Zmniejszyć porcje
Nawet jeśli dziecko nie informuje, że dostaje za duże porcje, warto je zmniejszyć. Jeśli pomniejszone porcje zostaną zjedzone, oznacza po prostu, że maluch potrzebuje mniej jedzenia, niż założyli jego rodzice.
5. Przegłodzić
Nie biegać za dzieckiem i nie prosić by zjadło. Jeśli raz, drugi i trzeci dziecko nie zje obiadu, nic mu się nie stanie. A jeśli po jakimś czasie będzie pytało o jedzenie, trzeba twardo przetrzymać dziecko do kolacji. W ten sposób maluch nauczy się, że je się posiłki wtedy, gdy stawiają je na stole.
6. Jeść razem i o stałych porach
Niejako sposób nawiązujący do poprzedniego. Jedzenie o stałych porach uczy organizm regularności, a dziecka, że jedzenie kojarzy się z miłym czasem spędzonym z rodziną.
7. Ciekawe i różnorodne posiłki
Jeśli dziecko nie chce jeść maminej kuchni, ale u babci chętnie pałaszuje obiadki, warto podpytać starszą panią o sposób gotowania. Zmiana kuchni i tworzenie ciekawych i kolorowych potraw, jak na przykład kolorowych kanapek, czy jajek w kształcie myszki może zachęcić dziecko do jedzenia.